علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 686
مقاله حجت‌الاسلام والمسلمین رضائی؛
نهادینه شدن عدالت و مشارکت حداکثری در الگوی پیشرفت
با الگوی مدیریت شبکه‌ای
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۴
 
نیروی انسانی در الگوی شبکه‌ای متناسب با میزان حضور در «تصمیم سازی، تصمیم گیری، اجراء» سهم تاثیر پیدا می‌کند و قابلیت‌ها و استعدادهای نهفته، امکان بروز و ظهور می‌یابد و جامعه اسلامی با توان حداکثری و مشارکت همه جانبه مسیر پیشرفت اسلامی ـ ایرانی را طی خواهد نمود و به قله‌های پیشرفت با هویت اسلامی ـ ایرانی و انقلابی دست خواهد یافت.
 
حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی رضائی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعلی رضایی عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم، در مقاله‌ای با عنوان «الگوی مدیریت شبکه‌ای سازوکار نهادینه شدن عدالت و مشارکت حداکثری در الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی» که به دومین همایش ملّی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت ارائه شده است، "الگوی مدیریت شبکه‌ای" را نوع و شکل تازه‌ای از ساختار فعالیت‌های سازمانی معرفی کرده که از ظرفیت چشمگیری در پیدایش همگرایی، همفکری و همکاری بصورت غیر متمرکز و چندسویه در مقیاس ملّی و فراملی برخوردار است.


آنچه پیش روی شماست، چکیده و مقدمه این مقاله بوده و متن کامل آن به صورت PDF قابل دانلود می باشد.الگوی مدیریت شبکه ای نوع و شکل تازه ای از ساختار فعالیت های سازمانی است که از ظرفیت چشمگیری در پیدایش همگرایی، همفکری و همکاری بصورت غیر متمرکز و چندسویه در مقیاس ملّی و فراملی برخوردار است. مقام معظم رهبری خطاب به طراحان، برنامه ریزان و کارشناسان الگوهای توسعه کشور فرمودند: «دل به الگوی غربی و مدل سازی های غربی نسپرید. او نمی تواند کشور را نجات بدهد؛ او نمی تواند پیشرفت کشور ما را تنظیم کند »، «مدل سازی و الگوسازی، کار خود شماست؛ یعنی کار نخبگان ماست. در تحقیقات دانشگاهی باید دنبالش بروند، بحث کنند و در نهایت مدل پیشرفت را برای ایران اسلامی، برای این جغرافیا، با این تاریخ، با این ملت، با این امکانات، با این آرمان ها ترسیم و تعیین کنند و براساس او حرکت عمومی کشور به سوی پیشرفت در بخش های مختلف شکل بگیرد.»

«الگوی مدیریت شبکه ای» مناسب ترین الگو برای تحقق اهداف فوق می باشد. مهمترین ویژگی های این الگو عبارت است از: انعطاف پذیری، گسترش پذیری، تراکم غیرمتمرکز، ساختارشکنی، نوآوری، حفظ هویت و استقلال، مشارکت-جویی، تعادل و تعامل گرایی.

براین اساس شبکه ای شدن مدیریت و کلیه فعالیت ها، موجب قوت بخشیدن به شکل گیری نهادهای غیرمتمرکز و تضعیف نهادهای اقتدارگرا، یک سویه، انحصارگرا، بسته و ایستا خواهد بود.

نیروی انسانی در الگوی شبکه ای متناسب با میزان حضور در «تصمیم سازی، تصمیم گیری، اجراء» سهم تاثیر پیدا می کند و قابلیت ها و استعدادهای نهفته، امکان بروز و ظهور می یابد و جامعه اسلامی با توان حداکثری و مشارکت همه جانبه مسیر پیشرفت اسلامی ـ ایرانی را طی خواهد نمود و به قله های پیشرفت با هویت اسلامی ـ ایرانی و انقلابی دست خواهد یافت.

 
مقدمه

ضرورت دستیابی به قدرت و اقتدار ملّی در سطح منطقه و جهان مبتنی بر الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دهه گذشته بوده و هست.

این ضرورت با توجه به واقعیت نظام اسلامی و جایگاه منطقه ای و بین المللی آن، «و مروری بر روند و تجربیات برنامه-ریزی و الگوهای توسعه در کشور، خود را بیش از پیش نشان می دهد. تجربه نیم قرن توسعه مبتنی بر برنامه ریزی در ایران، به خوبی بیانگر ناکامی الگوهای یک بعدی، ناموزون (تمرکزی) و اقتدارگرایانه توسعه می باشد.»

این دسته الگوها نه تنها نافی عدالت و معنویت بوده اند بلکه حاکمیت انسان بر سرنوشت اجتماعی خویش را تقلیل و مورد تهدید قرار داده و منزلت انسان را تا حد کالا تنزل داده است.

از این رو ضرورت بازنگری در بینش ها و الگوهای حاکم بر برنامه ریزی توسعه و حرکت به سوی طراحی و تولید الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی اجتناب ناپذیر است.

این الگو می بایست مشابه هر کشور دیگر با فرهنگ و معیارهای ارزشی حاکم بر آن جامعه انطباق یابد. «ممکن است یک مدل پیشرفت برای فلان کشور یک مدل مطلوب باشد، عیناً همان مدل برای یک کشور دیگر نامطلوب باشد. بنابراین یک مدل واحدی برای پیشرفت وجود ندارد که ما آن را پیدا کنیم، سراغ آن برویم و همه ی اجزای آن الگو را در خودمان ایجاد کنیم و در کشورمان پیاده نماییم، چنین چیزی نیست. پیشرفت در کشور ما ـ با شرایط جغرافیای ما، با اوضاع سرزمین ما، با وضع ملت ما، با آداب ما، با فرهنگ ما و با میراث ما ـ الگوی ویژه خود را دارد، باید جستجو کنیم و آن الگو را پیدا کنیم. آن الگو ما را به پیشرفت خواهد رساند، نسخه های دیگر به درد ما نمی خورد، چه نسخه ی پیشرفت آمریکایی، چه نسخه پیشرفت اروپایی از نوع اروپای غربی، چه نسخه پیشرفت اروپایی از نوع اروپای شمالی ـ کشورهای اسکاندیناوی، که آنها یک نوع دیگری هستند ـ هیچ کدام از اینها، برای پیشرفت کشور ما نمی تواند مدل مطلوب باشد. ما باید دنبال مدل بومی خودمان بگردیم. هنر ما این خواهد بود که بتوانیم مدل بومی پیشرفت را متناسب با شرایط خودمان پیدا کنیم. »

یکی از ارکان اساسی الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی، الگوی مدیریت کلان دستگاه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است.


متن کامل این مقاله را از *«اینجا»* دانلود کنید.


101
Share/Save/Bookmark