علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1140
مصاحبه
ماهیت حوزه انقلابی، پاسخگویی به نیازهای نظام است
حجت الاسلام محمدرضا خاکی قراملکی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
 
حوزه علمیه با توجه به رسالت دینی اسلامی خود، در افق یک اسلام تمدنی و تمدن ساز باید حرکت کند.
 
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی، حجت الاسلام محمدرضا خاکی قراملکی، در گفت و گو با خبرگزاری رسا، با اشاره به وظایف حوزه انقلابی در پیشبرد اهداف اسلام خاطرنشان کرد: حوزه علمیه با توجه به رسالت دینی اسلامی خود، در افق یک اسلام تمدنی و تمدن ساز باید حرکت کند.***حجت الاسلام خاکی با اشاره به اینکه اساسا حوزه علمیه نمی تواند انقلابی نباشد، اظهار داشت: انقلابی نبودن حوزه به معنای انزوا و انفعال حوزه در برابر نهادهای استبدادی و استعماری دنیا است.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی عدم همراهی حوزه با نظام انقلابی را در تضاد با ماهیت و وظایف حوزه علمیه دانست و ابراز داشت: انقلاب یا نهاد قدرت ابزاری است که حوزه ها از طریق آن می توانند اهداف و رسالت ذاتی خود که دفاع از کیان اسلام است را محقق کنند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی توانسته جریان سکولاریسم مدرنیته را متوقف کند، خاطرنشان کرد: در دنیایی که مناسبات ظالمانه و استکباری فراگیر شده، اگر حوزه در کنار انقلاب نباشد چگونه می تواند به تنهایی با ظلم و نظام سلطه مقابله کند.

حجت الاسلام خاکی با اشاره به هجمه های دشمن پس از انقلاب علیه نظام اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی مولود حوزه علمیه است و با توجه به دشمنی ها علیه انقلاب و وجود نیازها و خلأها، وظیفه حوزه خنثی کردن دشمنی ها و برطرف کردن نیازهای انقلاب است.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی حوزه غیر انقلابی را حوزه سکولار و فرد گرا دانست و خاطرنشان کرد: اگر حوزه انقلاب را در جنگ با استبداد مدرن و مناسبات ظالمانه کفر، تنها بگذارد در واقع از رسالت اصلی خود یعنی دفاع از دین در مقیاس تمدنی دست کشیده است.

حجت الاسلام خاکی با اشاره به وظایف نهادهای عالی حوزه در انقلابی ماندن حوزه، اظهار داشت: نهادهای عالی حوزه باید جهت گیری های کلان حوزه را رصد و حوزه را با یک وضعیت تکاملی و جهش یافته مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه قرن ۲۱ باید داعیه دار تمدن اسلامی و مبارزه با مستکبران عالم باشد، تأکید کرد: نهادهای عالی حوزه باید افق ها و چشم اندازهای حوزه را در قرن۲۱ مشخص و حوزه را در جهت این چشم اندازها هدایت کنند.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه نهادهای مدیریتی حوزه باید ساختارهای آموزشی، پژوهشی و تبلیغی خود را در افق انقلاب ترسیم کنند، خاطرنشان کرد: وظیفه انقلابی نهادهای عالی حوزه صرفا حمایت احساسی و شعاری از انقلاب نیست بلکه انقلابی گری باید در ساختار حوزه تجلی پیدا کند.

حجت الاسلام خاکی بر لزوم پیاده سازی منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست گذاری های کلان حوزه تأکید کرد و گفت: منویات رهبرانقلاب در افق تمدن سازی ناظر بر این است که نهادهای آموزشی، پژوهشی و تبلیغی بر اساس چشم انداز کلان نظام و مدیریت حوزه حرکت کنند.

وی با بیان اینکه بایستی نهاد پژوهش حوزه به بازوی علمی نظام تبدیل شود، عنوان کرد: امروز که نظام در زمینه فقه حکومتی نیازهای اساسی دارد حوزه باید بتواند این نیازها را پاسخ و خلأهای علمی نظام را پر کند.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به اهمیت استقلال حوزه علمیه در پیشبرد اهداف اسلام و انقلاب، اظهار داشت: استقلال حوزه به معنای جدایی از نظام نیست واگر پیوند حوزه و نظام قطع شود هردو ضربه خواهند خورد.

حجت الاسلام خاکی یکی از پیامدهای جدایی حوزه از نظام را پیدایش سکولاریسم پنهان در حوزه خواند و گفت: اگر حوزه جدای از وظایف خود، در چشم انداز انقلاب حرکت نکند به یک حوزه منزوی و فردی تبدیل می شود.

وی در ادامه اضافه کرد: نهاد انقلاب هم در نبود حوزه علمیه ای که نظارت مسؤولانه به انقلاب و جهت گیری های آن داشته باشد دچار سکولاریسم آشکار خواهد شد و این امر تضعیف دین را بدنبال دارد.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی عدم حضور سیاسی و مشارکت علمی در رفع نیازهای نظام را درتضاد با ماهیت و رسالت حوزه دانست و خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه پشتوانه علمی و تئوریک انقلاب اسلامی هستند و نمی توانند نسبت به نظام بی تفاوت عمل کنند.

حجت الاسلام خاکی در پایان سخنان خود بر لزوم عدم وابستگی حوزه علمیه به جریان ها و جناح های سیاسی تأکید کرد و گفت: حوزه باید درعین حریت از مناسبات سیاسی مسموم، مدافع آرمان های نظام انقلاب اسلامی باشد.
Share/Save/Bookmark