علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 712
اثری از استاد میرباقری؛
چاپ دوم کتاب «هنر، دین، تجدد»/این کتاب دارای گفتارهایی از جمله هنر قرآنی، ارزش‌های بومی و هنر هالیوودی، مبانی شعر مذهبی، امکان یا عدم امکان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
 
. از جمله مباحث این نوشتار به چیستی هنر از منظر قرآن، هنر در بستر نور یا بستر ظلمت، عبودیت انسان، نمود هنر دینی، توجه به الگوی هنری دعای ابوحمزه ثمالی، اسارت و پریشانی انسان، نمود هنر مدرن است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، کتاب «هنر، دین، تجدید» گفتارهایی در مبانی هنر اثر آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری از سوی انتشات تمدن نوین اسلامی به چاپ دوم رسید.

این کتاب دارای گفتارهایی از جمله هنر قرآنی، ارزش‌های بومی و هنر هالیوودی، مبانی شعر مذهبی، امکان یا عدم امکان هنر دینی و هنر غیر دینی، فرهنگ و نظام شهرسازی و … است. از جمله مباحث این نوشتار به چیستی هنر از منظر قرآن، هنر در بستر نور یا بستر ظلمت، عبودیت انسان، نمود هنر دینی، توجه به الگوی هنری دعای ابوحمزه ثمالی، اسارت و پریشانی انسان، نمود هنر مدرن است.

نویسنده در این کتاب چیستی هنر از منظر قرآن کریم و کارکردهای اجتماعی هنر را بررسی کرده و در ادامه به هنر و تحولات اجتماعی تا شهرسازی و نظامات شهری می رسد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «هنر حقیقی زمانی شکل می‌گیرد که احساسی از جلال و جمال حضرت حق و قرب کلی عالم در مسیر تکامل تاریخ بر محور ولایت حقه در هنرمند شکل می‌گیرد، به جامعه منتقل گردد و جامعه را به سوی مراتب قرب هدایت کند. در شکل دوم اگر احساس هنرمند ناشی از اتوپیای مادی و تمایل و دلدادگی به آن، و نیز ناشی از احساس رنج از توسعه نیافتگی (به مفهوم اصطلاحی مدرن) باشد و در عالم تخیل اجتماعی برای عبور از وضعیت موجود به سوی توسعه یافتگی مدرن، مسیری برای توسعه ابتهاج مادی ایجاد کند، هنر او، هنر باطل است. این شاخصه کلی هنر حق و باطل در جهت گیری است.»

چاپ دوم کتاب «هنر، دین، تجدید» گفتارهایی در مبانی هنر تالیف آیت‌الله سید محمدمهدی باقری از سوی ناشر تمدن نوین اسلامی در شمارگان یک هزار و پانصد نسخه در ۲۱۲ صفحه با قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب شد.

علاقه مندان می توانند این کتاب را از انتشارات تمدن نوین اسلامی به آدرس قم، خیابان دورشهر، انتهای کوچه۲۱، پلاک۱۴ و شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۴۶۲۱۲ تهیه نموده و یا برای خرید اینترنتی به سایت اینترنتی انتشارات، به آدرس http://nicbook.org مراجعه نمایند.
Share/Save/Bookmark