علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 585
گفتارهایی در مبانی هنر دینی و مدرن؛
کتاب «هنر، دین، تجدد» از استاد میرباقری منتشر شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۶
 
این کتاب دارای گفتارهایی از جمله هنر قرآنی، ارزش‌های بومی و هنر هالیوودی، مبانی شعر مذهبی، امکان یا عدم امکان هنر دینی و هنر غیر دینی، فرهنگ و نظام شهرسازی و ... است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، کتاب «هنر، دين، تجدد (گفتارهايي در مباني هنر)» اثر جديد حجت‏ الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری، مسئول فرهنگستان علوم اسلامی قم توسط نشر تمدن نوین اسلامی (ناشر آثار استاد میرباقری و فرهنگستان علوم اسلامی قم) منتشر شد.


ابهام‌ هاي تئوريك فراواني در زمينه هنر وجود دارد؛ از جمله اينكه: آيا هنر به «اسلامي و غيراسلامي» تقسيم مي ‌شود يا خير؟ اگر هنر اسلامي، هنر خاصي است، آيا اسلاميتِ هنر، تنها به مضمون و محتوا و پيام آن مربوط مي‌ شود و يا كيفيت و فرم تكنيك‌ هاي هنري نيز به اسلامي و غيراسلامي تقسيم مي‌ شوند؟ و آيا هر كيفيت خاص هنري مي‌ تواند ظرف بروز و تجلي هر گونه احساس و تفكر و انديشه باشد و يا آنكه هر فرم و تكنيك خاص هنري، تناسب با احساس و انديشه خاصي داشته و تنها تاب تجلي و بروز همان احساس و انديشه را داراست و اگر چنين است مباني هنر اسلامي كدام است؟ آيا زيباشناسي و زيباپسندي امري ثابت و مشترك بين افراد انسان است و يا امري نسبي و تغييرپذير است؟


سؤالات فراواني از‏اين‏قبيل و به طور‏كلي فقدان فلسفه هنر و زيباشناسي و فلسفه و تاريخ خاص هنر مبتني بر معارف اسلامي كه از سويي اهداف و مسير كارآيي هنر را مشخص، و از‏سوي‏ ديگر با سرپرستي شاخه‌ هاي مختلف دانش هنري اين علوم را هدايت، و توصيف‌ هاي كارشناسانه و علمي را ساماندهي نمايد، مشكل اصلي هنر كنوني جامعه ما است. فقدان نظريات روشن در اين زمينه‌ ها است كه به صورت قهري و ناخودآگاه در روبناها آشكار گشته و احياناً در شكل اختلافات و تنش ‌هاي تند اجتماعي بروز مي‌ نمايد.


کتاب حاضر، متشکل از ۹ سخنراني حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد مهدي ميرباقري در موضوع مباني هنر و نسبت هنر، دين و تجدد است که در همايش ها و نشست هاي مختلفي ارائه شده است. استاد ميرباقري در اين مجموعه، درباره جايگاه هنر در فلسفه تاريخ، هنر ديني و هنر مدرن، رويکرد قرآن کريم به هنر، هنر و معماري، هنر و شعر، هنر و سينما و ... سخن گفته اند. به اميد آنکه انتشار اين مجموعه گفتار، گامي در مسير کمک به پروژه هنر ديني و انقلابي در کشور باشد.


چاپ اول این کتاب توسط نشر تمدن نوین اسلامی در ۲۱۲ صفحه و ۹۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب شده است.

علاقه مندان به تهیه این کتاب با تخفیف ۱۰ درصد می توانند از طریق تماس با مرکز پخش تمدن نوین به شماره ۳۷۸۳۱۶۱۶-۰۲۵ و ۰۹۱۰۴۶۴۶۲۱۲ و یا از طریق فروشگاه مجازی BookRoom.ir به صورت اینترنتی خرید نموده و کتاب را از طریق پست دریافت نمایند.
101
Share/Save/Bookmark