علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
غیر قابل انکار بودن حضور معارف وحیانی در غایات فلسفه اسلامی
۱۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۳

گزارش سومین جلسه پروژه فلسفه تطبیقی:

حضور معارف مبتني بر وحي در محتواي فلسفه توليد شده در جامعه اسلامي روشن و غير قابل انکار است و خود را در عمل، بي توجه و غير متعهد به وحي نمي دانند. هرچند در ظاهر خود را تنها متعهد به دليل فلسفي دانسته و توهم سکولاريسم فلسفي را دامن بزنند.

 
چرا علمای پیشین به احکام حکومتی نپرداخته اند؟
۲ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۰۲

گفتاری از استاد فقید سید منیرالدین حسینی

متن زیر که با اندک ویرایشی تقدیم خوانندگان محترم می گردد برگرفته از سخنرانی استاد فقید سید منیرالدین حسینی در سال 79در مشهد مقدس می باشد. ایشان در این سخنرانی که در جمع اعضاء دفتر تبلیغات ارائه گردیده است در خلال معرفی فرهنگستان علوم اسلام، ضرورت دستیابی به فقه حکومتی و موانع نظری و عینی نپرداختن حوزه ...

 
بررسی اندیشه سیاسی اصحاب فرهنگستان علوم اسلامی
۲۲ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۰

گزارشی از پایان نامه محمد صادق پورابراهیم

در تاریخ سوم تیرماه ۱۳۹۱، جلسة دفاع پایان نامه برای دریافت درجة کارشناسی ارشد در رشتة علوم سیاسی، گرایش اندیشة سیاسی با عنوان «بررسی اندیشة سیاسی اصحاب فرهنگستان علوم اسلامی» در دانشکدة حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. این پایان نامه تحت نظارت و راهنمایی استاد محترم جناب آقای دکتر «داوود فیرحی»،...

 
گزارش/صوت سخنرانان همایش تحول در علوم انسانی
۶ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۱

فرهنگستان علوم اسلامی قم در اردیبهشت ماه سال 1390، همزمان با دهمین سالگرد ارتحال استاد فقید سید منیرالدین حسینی الهاشمی(ره) (بنیانگذار فرهنگستان علوم اسلامی قم) با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و جمعی از اندیشمندان و صاحب نظران ایران اسلامی با هدف بررسی چیستی، چرایی و چگونگی تحول در علوم انسانی ...

 
رویکردی نو در پایگاه وضع و دلالت‌های زبانی
۲۷ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۲:۳۹

مبحث وضع از مباحث عمده و زیربنایی باب الفاظ است که عمدتاً در فهم از كلمات و دلالت‏های زبانی و قاعده‏مندسازی آنها نقش دارد. به همین دلیل است که چگونگی وضع الفاظ برای معانی از اهمیت ویژه‏ای برخوردار می‏شود.

 
فقه اکبر، نیاز اساسی تحول حوزه علمیه
۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۴

حجت الاسلام عبدالعلی رضائی

حجت الاسلام دکتر عبدالعلی رضایی، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شبستان پیرامون تحول در حوزه های علمیه، نیاز به فقه اکبر را برای چنین تحولی ضروری دانستند و بیان داشتند که فقه اصغر نمی تواند در این سطح پاسخگو باشد.

 
هم اندیشی در باب فلسفه شدن اسلامی
۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۵:۵۸

کتاب « فلسفه شدن اسلامی»، گزارش هم‌اندیشی جمعی از صاحب‌نظران و اساتید فلسفه پیرامون فلسفه شدن اسلامی می باشد.

 
کتـاب مراقبـه های عاشـورائی
۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۰۸

گفتارهای عاشورایی

زبان سید الشهدا،زبان سخن گفتن با عاطفه تاریخ است اینکه ایشان در شدیدترین مقاومت‌ها و ظلم‌ستیزی‌ها به عواطف انسانی کمال اهتمام را می‌ورزد به این دلیل است که باید عاشورا الگوی تکامل­ گرایی تاریخی باشد.

 
اجتهــاد و بررســی روش های آن
۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۴۳

كتاب« اجتهاد و بررسی روشهای آن» برگرفته از مباحث حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمنیرالدین حسینی‌الهاشمی«ره» است که در سال ۱۳۶۳ تدوین یافته است. در این کتاب تنها به شیوه‌های استنباط پرداخته شده است.

 
دیـن، دولــت و برنامه‌ریــزی فرهنگــی
۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۹

كتاب «دین، دولت و برنامه‌ریزی فرهنگی» گزارش اولیه ای است از اندیشه ۳ تن از اساتید حوزه و دانشگاه كه هر سه بر سر یك نظریه توافق كرده اند و قریب به ۳ دهه است كه به دقت نظر در آن می‌پردازند.

 
قلمرودین درتعیین مفروضات اساسی،ارزشها، رفتارها و نمادها
۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۳

این کتاب سعی دارد با بررسی قلمرو دین، فصل الخطابی برای کشاکش های فکری باشد، زیرا میزان تأثیرگذاری دین در علم، فن آوری، سیاست، فرهنگ و اقتصاد و .. منوط به گستره قلمرو مورد پذیرش در سرپرستی دین است.

 
گفتارهایی پیرامون تحول در علوم انسانی
۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۸

اثر استاد سید محمدمهدی میرباقری

مجموعه ‏ی حاضر شامل چهار سخنرانی و دو مصاحبه از استاد ارجمند حجت‏ الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری در موضوع علوم انسانی می باشد که با ویرایش اجمالی تقدیم فرهیختگان محترم می‌شود.

 
مبادی و مبانی فقه حكومتی، پیش نیاز فقه حكومتی
۱۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۳۲

برگزاری اولین جلسه از سلسله جلسات تعیین راهبردهای ارائه مباحث فقه حكومتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی، حجت‌السلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در سلسله جلسات تعیین راهبردهای ارائه مباحث «مبانی فقه حكومتی» با حضور اعضای گروه اصول فقه احكام حكومتی فرهنگستان علوم اسلامی مباحث مهمی پیرامون مبانی فقه حكومتی مطرح كرد كه بخش ...

 
«فلسفه فقه» گام اول در تنقیح مبانی فقه حکومتی
۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۰

در دومین جلسه تعیین راهبردهای ارائه مباحث فقه حكومتی عنوان شد:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی، در دومین بخش از سلسله جلسات تعیین راهبردهای ارائه مباحث «مبانی فقه حكومتی» که با حضور حجت السلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی و اعضای گروه اصول فقه احكام حكومتی این مجموعه برگزار شد، مباحثی پرامون فلسفه فقه در مبانی فقه ...

 
بررسي نظريه شهيد صدر در مباني فقه حكومتي
۱۴ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۹

گزارشی از جلسات بررسی مبانی فقه حکومتی در فرهنگستان علوم اسلامی قم

متن زیر گزارشی از اهم سخنان استاد سید محمدمهدی میرباقری در موضوع «مبانی فقه نظام ساز» از نگاه شهید صدر می باشد. «نظریه شهید صدر در مبانی فقه نظام ساز» موضوع تعدادی از جلساتی بود که در محضر استاد سید مهدی میرباقری و با حضور حجج اسلام دکترپیروزمند، پرور، درستگان، دکتر نعیمیان، دکتر جعفری، محمدی و عبدالهی ...

 
۲۹ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۵

حجت‌السلام و المسلمین میرباقری؛

حجت‌السلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در سلسله جلسات تعیین راهبردهای ارائه مباحث «مبانی فقه حكومتی» با حضور اعضای گروه اصول فقه احكام حكومتی فرهنگستان علوم اسلامی مباحث مهمی پیرامون مبانی فقه حكومتی مطرح كرد.

 
۲۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۵

ترجمه: رضا حسن زاده

«رويارويي با آينده» عنوان كنفرانس رياست جمهوري رژيم اشغالگر قدس بود كه در (دانشگاه عبري اورشليم) در تاريخ ۲۱ ـ ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ برگزار شد. اين كنفرانس برخي از برجسته ترين انديشمندان جهان را گرد هم آورد تا در خصوص مسائل بسيار مهم آينده فلسطين اشغالي، ملت يهود و جهان را مورد بررسي قرار دهد.

 
۲۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۴

اين کنگره به منظور بازتاب وضعيت کنوني هنر در منطق و فلسفه ي علم و نيز ترسيم و ارائه ي چشم اندازي جديد از آن برگزار مي شود.

 
۲۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۴

«رويارويي با آينده» عنوان كنفرانس رياست جمهوري رژيم اشغالگر قدس بود كه در (دانشگاه عبري اورشليم) در تاريخ ۲۱ ـ ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ برگزار شد. اين كنفرانس برخي از برجسته ترين انديشمندان جهان را گرد هم آورد تا در خصوص مسائل بسيار مهم آينده فلسطين اشغالي، ملت يهود و جهان را مورد بررسي قرار دهد.

 
۲۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۴

كمبريج، ماساچوست: طبق اظهارات گروه هاي برجسته تجاري، دولتي، رهبران آكادميكي، هنرمندان و دانشمندان، علوم انساني و علوم اجتماعي براي رقابت هاي جهاني ايالات متحد بسيار مهم و حياتي مي باشد.