علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
کد مطلب: 419
انتشار مجدد کتاب مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۳
 
کتاب مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات، پژوهشی است در راستای بیداری و هدایت جامعۀ دین­مدار به سوی پی­ ریزی محیط اجتماعی خود براساس آموزه­ های اسلامی
انتشار مجدد کتاب مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، کتاب «مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات»، پژوهشی است در راستای بیداری و هدایت جامعۀ دین­مدار به سوی پی­ ریزی محیط اجتماعی خود براساس آموزه­ های اسلامی که هدف نهایی رسیدن به معنویت و کرامت انسانی است.
 

این کتاب توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالعلی رضائی؛ عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی و عضو شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، تالیف یافته که مشتمل بر مقدمه و چهار فصل مبانی، مبادی، مواضع و موانع مهندسی تمدن اسلامی می باشد.

نخستین چاپ این کتاب توسط انتشارات فجر ولایت در سال ۸۶ انجام گرفت و پس از اصلاحات و اضافات، انتشارات کتاب فردا با همکاری فرهنگستان علوم اسلامی قم، این کتاب را تجدید چاپ نمودند.

کتاب مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات در سومین جشنوارۀ دوسالانۀ کتاب دین و پژوهش­ های برتر گروه تاریخ، فرهنگ و تمدّن اسلامی (اردیبهشت­ ماه ۱۳۸۸)، از بین هزار و سیصد و چهل و شش اثر رسیده به این جشنواره، به عنوان اثر شایسته ی تقدیر انتخاب گردید.


همچنین این کتاب توسط انتشارات بیروتی "مرکز الحضاره لتنمیه الفکر الاسلامی" به زبان عربی ترجمه و با نام "عماره الحضاره الاسلامیه: المتطلبات و المعوقات" در سال ۱۳۸۸منتشر گردید.

در فصل پایانی این کتاب آمده است: تمدن اسلامی برای اینکه دنباله­ رو غرب نباشد، باید برای خود برنامه ­هایی تدوین کرده باشد و برای گسترش عدالت الهی و تحقق آن و پاسخ به نیازهای امروز بشر، ابزارها و قوانین جدید بوجود بیاورد که این امر هم نیاز به یک جنبش نرم­ افزاری و دانش نرم ­افزاری بومی دارد.

همان­گونه که در حوزه­ ی فرهنگ، انقلاب فرهنگی رخ داد در طراحی و اجرای مهندسی تمدن اسلامی نیز باید تغییرات بنیادینی صورت گیرد. همچنین در حوزه ی مسائل دینی همزمان با پیشرفت­ های علمی و تکنولوژی به سؤالات دینی و معنوی این حوزه پاسخ ­های محکم و روشن داده شود و سؤالات دینی را با تحولات جامعه و علم روز تطبیق دهند تا اثربخشی و کارآمدی آنها به مراتب بهتر و بیشتر شود تا تمدن اسلامی به رشد و بالندگی خود برسد.

این کتاب در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه چاپ گردیده و به قیمت ۱۵,۷۰۰ تومان عرضه می گردد. علاقه مندان به تهیه این کتاب می توانند این کتاب را از انتشارات کتاب فردا به آدرس قم، خیابان معلم، میدان روح الله، نبش کوچه ۱۷، پلاک۱ و شماره تلفن ۰۲۵۱۷۷۴۶۹۹۲ تهیه نموده و یا برای خرید اینترنتی به سایت اینترنتی این انتشارات به آدرس http://bookroom.ir مراجعه نمائید.
Share/Save/Bookmark