علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
کد مطلب: 1028
آیت‌الله سید مهدی میرباقری:
وحدت نیروهای مقاومت خار چشم دشمن است/اربعین بستر اتحاد جهان اسلام
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۶
 
نجف- عضو مجلس خبرگان رهبری وحدت نیروهای مقاومت را خار چشم دشمنان دانست و گفت: پیاده‌روی اربعین بستر وحدت جهان اسلام است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، به نقل از مهر، آیت‌الله سید مهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم سخنران شامگاه یکشنبه صحن حضرت زهرا(س) در حرم امیرالمؤمنین(ع) بود.

وی با اشاره به نقش اهل‌بیت در تداوم وحدت اسلامی گفت: اگر بخواهیم یک توصیف دقیق از اهل‌بیت داشته باشیم باید گفت اگر تا امروز مسلمانان در زمین کمتر دچار خطا شده و منحرف نشده‌اند، به دلیل ترسِ شیطان از معصومین به‌ویژه امام علی «ع» است.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در ادامه سخنان خود امام علی(ع) را مظهر نوری دانست که می‌تواند مانند ماه در لحظات تاریک زمان به انسان‌ها روشنی بخشد، زیرا ماه نور خود را از خورشید خواهد گرفت.

آیت‌الله میرباقری در ادامه با اشاره به نقش اربعین در وحدت بخشی گفت: اربعین یک نماد و یادگاری از قیام عاشوراست که معجزه‌وار توانسته مایه وحدت میلیون‌ها نفر باشد. این نعمت الهی برای شیعیان می‌تواند به نمادی برای وحدت و یکپارچگی تبدیل شود.

وی گفت: راهپیمایی اربعین دارای آدابی است که رعایت آن‌ها می‌تواند زمینه‌های وحدت را بیش‌ازپیش گسترش دهد. فراموش کردن نژاد، زبان و رنگ در مسیر راهپیمایی می‌تواند به‌خوبی زمینه وحدت جهان اسلام را فراهم کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: بُعد دیگر پیاده‌روی اربعین بحث رفتار مهمان و احترام به میزبان است. مردم عراق با روی باز می‌پذیرند که از عاشقان امام حسین(ع) پذیرایی کنند. وظیفه مردم ایران و دیگر کشورها این است که به میزبانی مردم عراق احترام بگذارند تا بتوان به‌طرف وحدت گام برداشت.

آیت‌الله میرباقری در ادامه تأکید کرد: وحدت نیروهای مقاومت خار چشم دشمنان است و در دهه‌های گذشته هزینه‌های فراوانی برای گسست این وحدت ایجادشده است، اما آنچه موجب همگرایی بیشتر مردم است وجود مبارک اهل‌بیت است که وحدت‌آفرین است.

وی ادامه داد: بحث دیگر پیاده‌روی اربعین، مقابله با ترفندهای فرهنگی غرب است. این پیاده‌روی می‌تواند به‌خوبی به‌عنوان سدی در مقابل ناتوی فرهنگی دشمنان عمل کند و ارزش‌های اسلامی و شیعی را تقویت کند.
Share/Save/Bookmark